Co nowego

Zachęcamy do obserwowania Chlorofilu na Bloglovin.

Skąd ten zastój? Matura - i wszystko jasne. Misako i lumaris rozpaczają, ale nie możemy powiedzieć, kiedy coś się tu pojawi.

sobota, 14 kwietnia 2012

Poznajmy Botox


   Chyba każdy z nas słyszał o Botoxie. Wiele gwiazd czy zwykłych ludzi skłonnych wydać pieniądze na ten cel wstrzykuje sobie go, aby wygładzić zmarszczki mimiczne skóry twarzy. Czym właściwie jest ten tajemniczy Botox?   

Zacznijmy od dobrze znanych każdemu bakterii. Jak wiemy, istnieją bakterie pożyteczne, ale też chorobotwórcze. Te, które są patogenami (powodującymi choroby) wytwarzają różne substancje ułatwiające im walkę z mechanizmami obronnymi mikroflory gospodarza, która oczywiście broni się przed infekcją.
Niektóre z nich produkują egzotoksyny – silne trucizny. To właśnie one powodują choroby, a nie, jakby się wydawało, same bakterie.

laseczka jadu kiełbasienego
    Co to ma wspólnego z botoksem? Otóż właśnie tak zachowuje się laseczka jadu kiełbasianego.  Zatrucie jadem kiełbasianym (egzotoksyną produkowaną przez tę bakterię), zwane botulizmem, może spowodować porażenie mięśni, a nawet śmierć. Występuje w następstwie spożycia niewłaściwie zakonserwowanej żywności (uwaga:  „wydęte” wieczka konserw). Co ciekawe, ta egzotoksyna jest tak silna, że 1 g mógłby zabić nawet milion osób!

     

    Ów jad kiełbasiany (egzotoksyna botulinowa) występuje pod handlową nazwą Botox. Oprócz kosmetycznego zastosowania, do którego zaraz przejdę, służy też do leczenia niektórych schorzeń objawiających się mimowolnymi skurczami mięśni. Trzeba pamiętać, że jest to niezwykle małe stężenie.

    Skoro powoduje porażenie mięśni, może wygładzać zmarszczki mimiczne skóry twarzy. Okazuje się, że jest obecnie najpopularniejszą i najskuteczniejszą formą usuwania zmarszczek (najczęściej mimicznych) z górnej części twarzy. Wstrzykuje się go w kilka precyzyjnie wybranych miejsc.


Niestety,  skutki działania Botoxu utrzymują się tylko 3-8 miesięcy. Czy to się opłaca? Czy Wam chciałoby się chodzić co pół roku do chirurga plastycznego, aby odnowić zabieg? Tym bardziej, że jest to koszt rzędu kilku setek złotych, a niekiedy i więcej. Poza tym nie oszukujmy się, na jednym zabiegu się nie kończy, potem ciężko jest zrezygnować z wygładzonej twarzy.

3 komentarze:

  1. Nigdy nie zdecydowałabym się na taki zabieg xd. W pewnym sensie nawet mnie to przeraża! Ale co kto woli...
    Interesujący blog, wiele można się z niego nauczyć :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama stosuję i bardzo wszystkim polecam! Oczywiście trzeba pamiętać też o tym, żeby wszystko stosować z głową. Ja osobiście polecam dlatego, że to dobre rozwiązanie dla starzejących się kobiet, bo jak wiadomo botox Wrocław redukuje zmarszczki :))

    OdpowiedzUsuń