Co nowego

Zachęcamy do obserwowania Chlorofilu na Bloglovin.

Skąd ten zastój? Matura - i wszystko jasne. Misako i lumaris rozpaczają, ale nie możemy powiedzieć, kiedy coś się tu pojawi.

sobota, 14 kwietnia 2012

Problem elektrośmieci


Kilka dni temu miałam okazję obejrzeć program dokumentalny przygotowany przez WWF traktujący o czymś, co każdy z nas zostawia po sobie, wymieniając lodówkę czy telefon, czyli elektrośmieciach. Pamiętacie, co zrobiliście z niepotrzebnym sprzętem? A zastanawialiście się, gdzie takie śmieci mogą trafić, jeśli nie odda się ich do odpowiedniego punktu?

 

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika – grozi za to
kara grzywny nawet do 5 000 złotych!


Po pierwsze, mogą mieć bardzo niekorzystny wpływ na środowisko. Zawierają liczne szkodliwe substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonego i porzuconego byle gdzie sprzętu przenikają do gleby. Dlatego tak ważne jest oddanie elektrośmieci do specjalnych punktów zbierania, dzięki czemu zostaną one poddane procesom odzysku, recyklingu, a szkodliwe substancje zostaną unieszkodliwione.

Obróbka elektrośmieci to spory wydatek, wymagający odpowiedniego pomieszczenia i zabezpieczeń, dlatego aby zminimalizować koszty, sprzęt pochodzący z całego świata jest nielegalnie wywożony i obrabiany w krajach takich jak Indie, gdzie mężczyźni, kobiety, a nawet dzieci są zmuszone truć się szkodliwymi oparami, aby zarobić na życie. Ludzie harują za pomocą prymitywnego sprzętu, bez zabezpieczeń i często nie mając świadomości, jak bardzo to im szkodzi.  

Agnieszka Cegielska i Jakub Porada w Indiach. Kampania "SOS dla świata" urządzona przez WWF.


Dlatego apeluję do Was, abyście bezmyślnie nie wyrzucali zużytego sprzętu. Powiedzcie o tym problemie rodzinie i znajomym, bo niekoniecznie każdy z nas wie, że stary telewizor wyrzucony byle gdzie może zaszkodzić lokalnemu środowisku albo, co gorsza, trafić potem do nielegalnej obróbki przez nieprzystosowanych do tego ludzi.

<Tutaj można sprawdzić, gdzie w Waszej okolicy można oddać elektrośmieci>

Dla ludzi, którym los świata nie jest obojętny:
Strona WWF i artykuł o elektrośmieciach
Strona poświęcona elektrośmieciom
Strona akcji "SOS dla świata"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz