Co nowego

Zachęcamy do obserwowania Chlorofilu na Bloglovin.

Skąd ten zastój? Matura - i wszystko jasne. Misako i lumaris rozpaczają, ale nie możemy powiedzieć, kiedy coś się tu pojawi.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Rekordy roślin: nasiona


 

Co jakiś czas będą ukazywać się artykuły z cyklu "Rekordy ze świata roślin". Teraz pierwszy z nich, poświęcony nasionom.


Najmniejsze nasiona

Są wytwarzane przez storczyki lasów tropikalnych. Tak drobne i lekkie, że 1,2 miliona nasion tych storczyków waży zaledwie 1 gram. Nasiona niektórych gatunków są tak drobne jak zarodniki grzybów. Ponieważ zarodek nie ma praktycznie żadnych rezerw substancji odżywczych (bielma) - jego rozwój zależny jest od nawiązania symbiozy z odpowiednim grzybem mikoryzowym. Często taka współpraca utrzymuje się przez całe życie storczyka.

  

Największe nasiona

 Wytwarza je palma seszelska. Osiągają do 22 kg (niektóre źródła podają nawet 25 kg). Mają 30 cm długości i do 90 cm obwodu. Palma seszelska rośnie tylko na dwóch wysepkach Praslin i Curieuse w archipelagu Seszeli. Wielkie nasiona nie oznaczają jednak dobrze rozwiniętego zarodka. Główną masę nasienia stanowi bielmo, z którego korzysta dojrzewający przez około 10 lat zarodek. Kiełkuje przez następne 3 lata.

   Największe liczby nasion

Wytwarzają je niektóre rośliny ruderalne, storczyki i lekkonasienne drzewa. Przymiotno kanadyjskie ma ich 120 tysięcy, stulicha psia - do 730 tysięcy. Nasz storczyk plamisty wydać może 100 tysięcy i więcej nasion. Rosnący w Wenezueli storczyk Cycnoches chlorochilon wytwarza aż 3,75 miliona. Jedna topola czarna Populus nigra potrafi wydać 28 milionów nasion a brzoza Betula pendula - 30 milionów. Prawdziwymi rekordzistami w produkcji diaspor są jednak rośliny zarodnikowe. Na jednym liściu paproci Dicksonia antarctica powstać może 750 milionów zarodników.

   
Dicksonia antarctica (Wyobraźcie sobie, ile nasion musi być na całej paproci, jeśli na jednym liściu jest ich 750 milionów)Najdłużej żywotne nasiona

 Znamy je dzięki archeologom. Niektóre znalezione na wykopaliskach nasiona nie utraciły siły kiełkowania, mimo że przekroczyły wiek tysiąca lat. Nad środkowym Yukonem znaleziono w zamarzniętych namuliskach nasiona łubinu, które nie straciły żywotności mimo upływu 10 tysięcy lat od ich powstania!


  

kiełkujące nasiona łubinu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz