Co nowego

Zachęcamy do obserwowania Chlorofilu na Bloglovin.

Skąd ten zastój? Matura - i wszystko jasne. Misako i lumaris rozpaczają, ale nie możemy powiedzieć, kiedy coś się tu pojawi.

czwartek, 4 lipca 2013

Dlaczego dopada nas kac i jak się go pozbyć?

Budzisz się nad ranem, a jedyne, czego w tej chwili pragniesz, to woda w możliwie najczystszej formie. Niemrawo rozglądasz się po dusznym pomieszczeniu w poszukiwaniu czegoś przypominającego kształtem butelkę. Wazon z kwiatami? Też może być. Sięgając po niego, czujesz, jak trzęsą ci się dłonie i klniesz, kiedy twoją czaszkę przeszywa świdrujący ból. Na widok światła szarżującego przez szybę krzywisz się i mrużysz parokrotnie powieki. Idziesz do kuchni, potykając się po drodze o pustą butelkę, a jakaś dziewczyna pyta, czy dobrze się czujesz. Głowa boli cię od jej piskliwego głosu, więc odpowiadasz tylko zdawkowe "Ta" i patrzysz na nią z pogardą. Wszystkie znaki na niebie wskazują, że to, co cię spotkało, to nic innego jak... KAC.

Kac z pewnością nie należy do tematów tabu i każdy jest z tym pojęciem mniej lub bardziej obeznany  z autopsji czy też z często podkoloryzowanych opowiastek szalonych imprezowiczów. W tym poście chciałabym się jednak skupić na biologicznym tle syndromu dnia poprzedniego i sposobom jego zapobiegania.

hepatocyty - twoi imprezowi wybawcy
A podczas i po imprezie w twoim organizmie...

Jeśli miałeś/aś do czynienia z alkoholem, na pewno pamiętasz to uczucie, kiedy twoje kończyny stają się nieco odrętwiałe, a umysł zmącony. Otóż etanol po przedostaniu się do krwiobiegu bardzo szybko rozprzestrzenia się po całym ciele. Niestety zaledwie kilka jego procent jest wydalanych z moczem lub wydychanych, reszta jest natomiast metabolizowana przez organizm. Odpowiedzialne za to są głównie komórki wątroby - hepatocyty. To w nich alkohol przekształcany jest w aldehyd octowy, a następnie w kwas octowy i dwutlenek węgla. Aldehyd octowy jest dla organizmu ludzkiego od 10 do 30 razy bardziej toksyczny niż sam etanol! Reagując z białkami, może powodować uszkodzenie lub śmierć komórek. Znając złożoność reakcji, które zachodzą w naszym organizmie, wlewając w siebie alkohol, zadajemy naszemu organizmowi niemało pracy. Pozostaje jednak pytanie, co stoi za przeżywaniem przez nas kaca?

Przyczyny kaca

To bardzo ciekawe, ponieważ, o dziwo, nie są one do końca stwierdzone. Istnieją zatem różne koncepcje. Jedna z nich mówi, że to w aldehydzie octowym jest pies pogrzebany i to jego reaktywność wywołuje w naszym organizmie takie a nie inne efekty. Inna z kolei zakłada, że wszystko dzieje się przez odwodnienie całego organizmu, a więc co za tym idzie również mózgu. Jeszcze inna teoria winą obarcza minimalne ilości metanolu w alkoholu, a także wysoką zawartość innych związków takich jak wyższe alkohole, aceton, taniny, które powstają w wyniku fermentacji napojów alkoholowych. W zasadzie możliwe jest też, że to wszystko na raz powoduje kaca.

Co robić, aby następnego dnia jak najnormalniej funkcjonować?

Teraz chyba najbardziej życiowa część tego postu, jaką mam Wam do przekazania. Może odpuszczę sobie powszechnie znane "Pij rozsądnie", "Nie pij na pusty żołądek", bo chyba każda osoba sięgająca po alkohol zna te oczywiste oczywistości, a inna sprawa, czy się do nich stosuje. Rozsądnym posunięciem jest również niemieszanie różnych rodzajów napojów alkoholowych jak i etanolu z nikotyną, która potęguje stan zatrucia alkoholowego.  Nie można także zapomnieć o nawadnianiu organizmu  piciu wody, po imprezie, ale także w trakcie.

Ten pan nie stosował się do podanych rad (źrodło)
Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się pić napoje na bazie alkoholu rektyfikowanego  czyli wódki czyste, kac po nich będzie na pewno mniejszy niż jeśli wybierzesz piwo, wino czy whisky. Ważne jest także wyspanie się (sen ma zbawienny wpływ na oczyszczanie organizmu oraz jego regenerację) i przygotowanie sobie w pogotowiu butelki wody oraz tabletek przeciwbólowych. Picie soku pomidorowego (dużo potasu), kawy czy zjedzenie paru łyżek miodu to kolejne sposoby, które podobno załagodzą objawy kaca. Bardziej zapobiegawcze jednostki decydują się zaufać reklamom, które głoszą "Myśl w trakcie, nie po fakcie" i zachęcają do zakupu specjalnych tabletek, które zażywane przed czy też w trakcie picia alkoholu ułatwiają szybki powrót do rzeczywistości dzień po libacji. Poranny prysznic opłukujący ciało raz zimną, raz ciepłą wodą powinien postawić na nogi po spożywaniu alkoholu dzięki pobudzeniu krążenia. Pomocne będzie uzupełnienie niedoboru witamin, choćby poprzez łykanie odpowiednich tabletek. Chodzą pogłoski, że niewielka ilość alkoholu wypita "na kacu" pomaga zredukować jego objawy. Jednakże powtarzam  niewielka! 

Co ciekawsze aspekty picia alkoholu

(źrodło)
  • Skąd się bierze tak silne pragnienie? Dzieje się tak, ponieważ niecny alkohol oddziałuje na przysadkę mózgową. Narząd ten odpowiedzialny jest m.in. za wydzielanie wazopresyny  hormonu odpowiedzialnego za przeciwdziałanie odwodnieniu organizmu. Niestety alkohol znacznie ogranicza jej wydzielanie, a niedobór prowadzi do upośledzenia wchłaniania wody przez organizm. Równowaga między płynami wchłanianymi a wydalanymi zostaje zachwiana, przez co nasz organizm zaczyna się odwadniać. Pierwszym objawem jest suchość w ustach.
  • Kto ma mocniejszą głowę? Ten, kto może pochwalić się wyższym poziomem enzymów rozkładających alkohol. Znalazłam również informację o przeprowadzonych badaniach, które wykazały, że kobiety szybciej upijają się i są bardziej podatne na uzależnienie się od alkoholu.
  • Dlaczego po alkoholu często wymiotujemy? Alkohol przenika do żołądka, powodując podrażnienie nabłonka komórkowego i pobudza produkcję kwasu chlorowodorowego. Wymioty to jeden ze sposobów pozbycia się toksyn z organizmu.
  • Co stoi za przyczyną uczucia osłabienia i trudności w utrzymaniu równowagi następnego dnia po libacji? Oczywiście kac, ale wchodząc w szczegóły, jest to wina zmniejszonej zawartości glukozy we krwi. Stąd też z rana wypada uzupełnić niedobór cukrów.
  • Dlaczego po alkoholu tak bardzo chce się nam siku i często boli nas głowa? Dzieje się tak za sprawą spowolnionej produkcji hormonu - antydiuretyny - odpowiadającego za prawidłową gęstość moczu. Skutkiem zaburzenia produkcji hormonu jest wydalanie przez organizm w moczu wody, która jest mu przecież potrzebna do normalnego funkcjonowania. Dla równowagi próbuje wchłaniać wodę z tkanek, a na tym cierpi również mózg, czym odpłaca się bólem i zawrotami głowy.
Na koniec jeszcze przedstawiam ciekawą grafikę obrazującą to, co dzieje się w naszym organizmie podczas i po piciu alkoholu.

źródło
Dodatki:
Jeśli ktoś jest zainteresowany recepturami na napoje na kaca, zachęcam do zajrzenia na tę stronę.
Tutaj linkuję ranking najlepszych tabletek na kaca.

Bibliografia:
Dziękuję betty draper z bloga betowanie za betę artykułu


***

Data dodania tego postu jest nieprzypadkowa. Otóż właśnie dzisiaj, 4 lipca 2013 roku, lumaris obchodzi swoje 18 urodziny! Jak przystało na Chlorofil, chciałabym życzyć Ci wszystkiego biologicznego! Przeczytaj dokładnie ten post, żeby jutro rano, po szalonej imprezie, nie dopadł Cię kac morderca aka gigant.



Jakie macie plany na wakacje? Podzielcie się z nami! Ja wyjeżdżam na Hel, gdzie będę już po raz drugi zmagać się z windsurfingiem. W tym roku nie popełnię tego błędu i na pewno zaopatrzę się w rękawiczki.

Co sądzicie o odświeżeniu wyglądu i zmianie chlorofilowego szablonu? Obawiam się tylko, że za bardzo przywiązałyśmy się do obecnego i trudno będzie znaleźć lepszy.

33 komentarze:

  1. Jeju kocham Cię Misako! Dziekuje, dziekuje, dziekuje <3333 btw ja chyba nie pije, boje sie :p na Hel? Bede do 20 w Gdańsku, moze spotkamy sie w 3 ze smireczkiem jak sie terminy zgodzą? ;>

    OdpowiedzUsuń
  2. "Wazon z kwiatami? Też może być." - To zdanie przypomniało mi scenę z filmu "Kariera Nikosia Dyzmy", gdy Nikoś wstaje na gigantycznym kacu, wyjmuje rybkę ze słoika i wypija, a telepie się tak, że aż biedną rybką gubi ;)

    A bardziej na temat (lub nie) to powiem, że z kacem do czynienia nie miałam, bo ciężko byłoby to osiągnąć będąc abstynentką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tyle słyszałam o tym filmie, a nie oglądałam ;c.

      To bardzo ciekawe, jako że znam niewielu ludzi abstynentów. Od zawsze nie pijesz alkoholu? Można poznać przyczyny? :)

      Usuń
    2. Nie wiem, czy wypiłam w ogóle łącznie (w sensie - w całym życiu) choć pełen kufel piwa. Raczej nie, bo nauczyli się, że szkoda mi lać, bo wypijałam parę łyków z niechęcią. Na Sylwestra nalewają mi szampana i piję tak, że ledwie łyk, aby dano mi spokój. Wielu mówi mi, że szampan to nie alkohol. Chyba czytać nie umieją. Nieważne. Symboliczny łyk na Sylwestra, by dano mi spokój. Od paru lat skutecznie zniechęcam innym do nalewania mi alkoholu. Raczej się nauczyli.

      Powody zachowam dla siebie. Niech wystarczy, że zawsze chcę być świadoma tego, co robię.

      Usuń
    3. Rozumiem i jak najbardziej szanuję takie podejście :)

      Usuń
  3. Zawsze mogą się te informacje przydać ;) Ciekawy temat, bo mimo że większość wie co i jak to kilka porad jak uniknąć kaca może się okazać czymś użytecznym :)
    A mnie i tak najbardziej urzekła część, w której opisujesz co się dzieje w organizmie ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, to, co się dzieje w organizmie, jest najciekawsze!

      Usuń
  4. Kobiety upijają się szybciej, ponieważ w ich organizmie jest mniej wody, więc roztwór wody z alkoholem jest bardziej nasycony, niż w organizmie mężczyzn, jeśli można tak powiedzieć. ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak tu cicho, tak cicho... :( Wyczekuję nowej notki z utęsknieniem.

    (Sinusoida-Emocji)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło to słyszeć, ale niestety obie jesteśmy w klasie maturalnej i... no, ciężko jest.

      Usuń
    2. Nadal czekam z niecierpliwością! :)

      Usuń
  6. Jak dobrze być kompletną abstynentką chociaż przez chwilę...

    OdpowiedzUsuń
  7. A istnieje coś takiego, jak dobroczynny wpływ alkoholu na zdrowie?

    OdpowiedzUsuń
  8. Przywracacie mi wiarę w młodzież! :) Jak miło, że ktoś zajmuje się czymś ambitnym i nie uważa tego za obciach. :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajny blog ;) Pozdrawiam i zapraszam do siebie
    ----------------------------------------------------------------
    http://rozszerzonabiologia.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  10. Cześć :) Bardzo ciekawe artykuły piszesz :) Ja znalazłem też ciekawy artykuł o kulturze picia link
    Dużo ludzi nie umie pić z umiarem i jak zaczną pić to nie umieją skończyć, albo piją niewłaściwie. Kultura picia jest umiejętnością spożywania alkoholu w sposób kulturalny. Ja piję okazjonalnie, ze 3-4 razy w roku, głównie wesela, sylwester, imieniny i nie potrzebuję częściej. Są to małe ilości, nie popuszczam do zalania się do tego stopnia, że nie pamiętam następnego dnia co robiłem. Codziennie upijanie się niczemu nie służy, traci się tylko zdrowie. Nie muszę często szukać dobrej metody na kaca. Wszystko jest dla każdego ale z umiarem. Jacek

    OdpowiedzUsuń
  11. Co ciekawe, osoby pijące duże ilości alkoholu mają podwyższony poziom enzymów z rodziny CYP 450. Metabolizują one alkohol oraz wiele leków! Dlatego często zwraca się uwagę, że picie i przyjmowanie leków jest błędem!
    Zapraszam także do siebie: www.thinkhealthypz.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Dzięki za artykuł! Od siebie dodałbym jedynie, że najlepiej się przygotować do picia. Ja biorę Kacper na kaca. Suplement diety ma wszystkie substancje, które zapobiegają powstaniu kaca. Biorę trzy tabletki przed piciem i 3 po i nie muszę męczyć na drugi dzień. Wstaję, biorę prysznic i jestem rześki. Najlepsza opcja jaką znam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Kaca najlepiej uniknąć biorąc tabletki regulujące metabolizm alkoholu w organizmie :) ja biorę 2kc przed piciem i potem w trakcie, nie wymaga to jakiegoś dużego wysiłku z naszej strony ale ogromnie pomaga :) poza tym woda i jeszcze raz woda, czyni bardzo dużo dobrego :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Jeżeli jeszcze dopada nas kac i pijemy okazjonalnie to nie jest raczej żaden odchył od normy. Jednak kiedy zaczynamy nasz dzień od alkoholu i aż trzęsie nas aby się go napić to możemy mówić o uzależnieniu. Wydaje mi się, że odtrucie alkoholowe https://detoksfenix.pl/odtrucie-alkoholowe-wyeliminuje-alkoholowy-zespol-abstynencyjny/ w takim wypadku będzie zdecydowanie najlepszym wyjściem.

    OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń
  16. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  17. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

    OdpowiedzUsuń
  18. Wszystko jest dla ludzi jak to mówią, ale z głową i umiejętnie. Ciekawy artykuł. Dobrze wiedzieć, że też każdy organizm w innym tempie metabolizuje alkoholu. Dużo zależy od płci, wieku, wagi i innych czynników. Dobrze takie rzeczy wiedzieć.

    OdpowiedzUsuń
  19. Często kac nie kończy się tylko na bólu głowy. Zatrucie alkoholowe to poważna sprawa, która często kończy się interwencją medyczną.

    OdpowiedzUsuń
  20. Dużo snu, potem dużo ruchu na powietrzu, to moja metoda na kaca

    OdpowiedzUsuń
  21. Na szczęście nigdy mnie nie dopadł bo nigdy nie przesadziłam z alkoholem

    OdpowiedzUsuń