Co nowego

Zachęcamy do obserwowania Chlorofilu na Bloglovin.

Skąd ten zastój? Matura - i wszystko jasne. Misako i lumaris rozpaczają, ale nie możemy powiedzieć, kiedy coś się tu pojawi.

sobota, 14 kwietnia 2012

Przeprowadzka


Witam wszystkich bardzo serdecznie na nowej odsłonie Chlorofilu!

Powodem są nieustanne awarie Onetu, do którego straciłam już cierpliwość. Przeniosłam wszystkie dotychczasowe artykuły i od teraz będę publikować nowe jedynie tutaj.

A kiedy minie już ten 'przeprowadzkowy szał', dołączy do mnie nowa współautorka.

Skąd ten węgiel?


 Nawet w dobie energetyki jądrowej czy też tej z użyciem odnawialnych źródeł energii, przemysł energetyczny wciąż uzależniony jest od paliw kopalnych. Powiało geografią - wiem, mnie też to przeraża, ale nie martwcie się, geograficzne tło dobiegło końca. Otóż za powstaniem złóż paliw kopalnych kryją się - tak, proszę państwa - rośliny

Malaria i jej sprawcy


  Malaria jest jedną z trzech najważniejszych chorób zakaźnych obok AIDS i gruźlicy.
Aktualnie około 40% ludności kuli ziemskiej żyje na terenach zagrożonych malarią. Tereny te obejmują ponad 100 krajów świata. Nietrudno domyślić się, że większość zachorowań przypada na rejony afrykańskie.

Źródła wiedzy biologicznej


W dwudziestym pierwszym wieku większość ludzi nie ma problemu z dostępem do informacji. Źródeł wiedzy jest naprawdę wiele. Jak to jest ze zdobywaniem ich w zakresie biologii?

Poznajmy Botox


   Chyba każdy z nas słyszał o Botoxie. Wiele gwiazd czy zwykłych ludzi skłonnych wydać pieniądze na ten cel wstrzykuje sobie go, aby wygładzić zmarszczki mimiczne skóry twarzy. Czym właściwie jest ten tajemniczy Botox?

Jaki typ inteligencji posiadasz?


Tyle się mówi o inteligencji ludzkiej bądź jej braku. Jednak z pewnością nie wszyscy są inteligentni w ten sam sposób. Jednym z łatwością przychodzi rozwiązywanie zadań matematycznych, inni świetnie radzą sobie w relacjach z ludźmi. Od czego to zależy?

Otóż pewien pan – Howard Gardner – odkrył, że istnieje kilka rodzajów inteligencji i opisał je w książce „Struktury umysłu”.

Problem elektrośmieci


Kilka dni temu miałam okazję obejrzeć program dokumentalny przygotowany przez WWF traktujący o czymś, co każdy z nas zostawia po sobie, wymieniając lodówkę czy telefon, czyli elektrośmieciach. Pamiętacie, co zrobiliście z niepotrzebnym sprzętem? A zastanawialiście się, gdzie takie śmieci mogą trafić, jeśli nie odda się ich do odpowiedniego punktu?

Biologia z angielskiej strony

Dzisiaj troszkę słownictwa biologicznego po angielsku. Oczywiście będą to tylko te najprostsze słówka i pojęcia, żeby nikogo nie zanudzić. Mam nadzieję, że dla większości tekst będzie zrozumiały. Jeśli nie znacie jakiegoś słówka, polecam najpierw zastanowić się nad jego znaczeniem z kontekstu, bo większości naprawdę można się domyślić. Na końcu notki napisałam tłumaczenia tych trudniejszych, więc jak już naprawdę nie będziecie mogli wpaść, co dane słówko znaczy, dowiecie się na końcu notki.

wtorek, 10 kwietnia 2012

Rekordy roślin: nasiona


 

Co jakiś czas będą ukazywać się artykuły z cyklu "Rekordy ze świata roślin". Teraz pierwszy z nich, poświęcony nasionom.

Światowy Dzień AIDS


O AIDS mówi się dość często, ale czy każdy z nas ma świadomość, na czym polega ta choroba i jak się przed nią bronić? Na świecie organizowane są różne akcje dotyczące profilaktyki HIV, w szkołach przeprowadza się konkursy wiedzy o tejże chorobie, jednak to wciąż za mało. Sama miałam okazję brać udział w takich konkursach już parę razy i zdałam sobie sprawę, jak niska jest moja świadomość na temat tej choroby. Corocznie 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS, który zbliża się wielkimi krokami. Mam nadzieję, że w tym artykule uda mi się uświadomić choć kilku osobom parę faktów na temat tej choroby. Nie myśl, że Cię to nie dotyczy, bo dotyczy to każdego z nas.